+421 905 282 669

Káva Kopi Luwak

KOPI LUWAK 7g (cibetková káva) - 5,00€/ 150,63 Sk

100% Arabica,zemitá vôňa, sladká čokoládovo-karamelová a zároveň korenistá chuť. Káva s týmto zvláštnim názvom sa nezbiera bežným spôsobom na plantážach. Jej nenapodobiteľnú chuť všetci znalci oceňujú, niektorý však len do času kým nezistia, ako vzniká jej nenapodobiteľná aróma. Slovo luwak totiž označuje v indónezskom jazyku kunovité zvieratko – cibetka, ktorá sa živí hmyzom a tropickými plodmi, teda aj plodmy kávovníka, ktoré prechádza jej tráviacim traktom.

V truse tohto zvieratka zostávajú aj peckovice kávovníka a tak po cibetkovom truse v pralese denne pátrajú zbierači. Keď ho nájdu, z peckovíc odstránia obal a nepoškodené kávovnikové zrno upražia tradičným spôsobom.

Cena kávy sa pohybuje okolo 1000 dolárov za 1kg. A tak môže byť právom táto kava považovaná za najdrahšiu kávu na svete. Vedci sa pokúšali objasniť prečo má kava Kopi Luwak tak netradičnú a nesmierne aromatickú chuť. Najprv vznikali teórie o tom, že cibetka je odborník a vyberá si tie najlepšie plody kávovníka. Skutočnosť je však iná. Vedci z Ontária zistili, že trávením v žalúdku Cibetky prebieha v podstate fermentačný proces, ktorý spôsobujú enzýmy a baktérie, predovšetkým baktérie kyseliny mliečnej. Tie premenia protein na malé molekuly a tým sa z kávy tiež strácajú niektoré horké látky.

Káva Kopi Luwak bola na trh uvedená koncom 19. Storočia. Od tej doby vznikali pokusy chovať cibetku v zajatí a pokúsiť sa o akúsi veľkovýrobu, ale cibetky sa v zajatí odmietajú plodmi kávovníka živiť. A tak je zatial produkcia tejto kávy iba niekoľko stoviek kilogramov ročne.

A ako vlastne chutí naozaj táto netradičná káva? Jej chuť je opisovaná ako veľmi korenená, s veľmi príjemnou a ľahkou príchuťou čokolády a karamelu.Copyright © Penzión Lucus