Čaj maté
Maté je národným nápojom v Argentíne, Paraguaji, Uruguaji, a južnej Brazílii, kde je šesťkrát viac obľúbenejšia ako káva. V chudobnejších regiónoch Argentíny, vláda doporučuje, aby rodičia podávali svojim deťom maté ako výživový doplnok.
Yuyeras (zberači) používali cezmínu paraguajskú po stáročia ako základ rastlinných liečivých zmesí volané remedios. Spoločné lúhovanie cezmíny paraguajskej a ostatných liečivých bylín v tekvici a krúživý pohyb tekvicou vraj zlepšuje liečivé účinky ostatných byliniek a cezmína paraguajská pôsobí ako katalyzátor ich účinkov.
Cezmína paraguajská - maté obsahuje kofeín aj keď jeho úroveň je oproti káve alebo čaju relatívne nízka . Maté tiež obsahuje významné množstvá vitamínov, minerálov a iných chemických zlúčenín ako teobromín a teofilín.Mate obsahuje xantín, ktorý patrí do tej istej skupiny alkaloidov ako kofeín, teofilín, a teobromín, dobre známy stimulant, ktorý bol nájdený tiež v káve a čokoláde. Predajcovia mate tvrdia, že primárny aktívny xantín v mate je mateín, ktorý ako hovoria je podobný kofeínu, ale s menej negatívnymi účinkami.
Podľa západnej bylinnej medicíny je charakterizovaná ako aromatický stimulant, horký, s laxatívnymi účinkami (preháňadlo), diuretikum, očisťujúce, detoxikačné, vyvolávajúce potenie a protihorúčkovitý účinkami. Štúdie preukazujú, že cezmína paraguayská - maté obsahuje nasledovné zložky: vodu, celulózu, dextrín, hlien, glukózu, pentózu, aromatické živice, legumín, albumín, xantín, teofilín, caffearín, kyselinu listovú, kyselinu kávovú, kyselinu viridic, chlorofyl, cholesterín a olejové esencie.
Maté obsahuje početné vitamíny a minerály, obvyklé množstvá živíc, vlákniny, prchavých olejov, karoténu, vitamín A. C, E, B 1, B 2 a B-komplex; riboflavín; kyselinu nikotínovú, kyselinu pantoténovú, biotín, horčík,vápnik, železo, sodík; draslík, mangán, silikón, fosfáty; síru, kyselinu chlorovodíkovú, chlorofyl, cholín a inosit.
V roku 1964 skupina bádateľov z Pasteur Institut a Parížskej vedeckej spoločnosti konštatovali, že mate obsahuje prakticky všetky vitamíny potrebné k životu.
Mate obsahuje látku, ktorá patrí k špeciálnym chemickým zlúčeninám nazývaných xantíny. Primárny xantín v cezmíne paraguayskej sa nazýva mateín.Zda sa, že mateín má najlepšiu možnú kombináciu xantínových vlastností. Napríklad, tak ako iné xantíny dráždi centrálnu nervovú sústavu ale na rozdiel od ostatných nie je návykový. Na rozdiel od kofeínu sa lepšie indukuje (vstrebáva) a nevyvoláva problémy so spánkom. Je mierne, nie silné diuretikum, ako mnoho iných xantínov. Mateín, na rozdiel od ostatných xantínov, uvoľnuje periférne krvné cesty a tak redukuje krvný tlak, bez silných účinkov na predĺženú miechu (medulla oblongata) a srdce,. Je tiež známe , že zlepšuje psychomotoriku bez vyvolania sekundárneho, pre xantín typického, depresant účinku.
Výskumníci z Free Hygienic Institute of Hamburg z Nemecka, uzavreli výskum s tým, že mate obsahuje kofeín v takom nepatrnom množstve, že by bolo potrebné vyluhovať 100 čajových šáčkov mate v pohári vody aby sa vyrovnal obsah kofeínu s obsahom kofeínu v obyčajnej káve v pohári s rovnakým obsahom. Teda, aktívnym princípom v cezmíne paraguayskej nie je kofeín!
Dr. Jose Martin, riaditeľ National Institute of Technology v Paraguaji píše: "Nové výskumy a lepšia technológia ukázala, že zatiaľ čo mateín je chemickým zložením podobný kofeínu, molekulárna väzba je rozdielna. Mateín nemá žiadne zdraviu škodlivé účinky kofeínu. Horacio Conesa, profesor na lekárskej fakulte Univerzity v Buenos Aires: „Nepoznáme medicínske kontraindikácie u tých , ktorí pijú mate. Klinické štúdie ukazujú, že dokonca jednotlivci, ktorí sú citliví na kofeín môžu užívať mate bez nepriaznivých účinkov.“
Zdroj: www.ocajoch.caje-kava.sk